Cesty na výlet pěšky

Stará poštovna
ze Sněžky

Jeden z nejvyšších toulavských vršků, Javorová skála nedaleko Sedlce-Prčice, pyšně nese české poštovní „nej“. Přestěhovala se sem totiž nejstarší česká poštovna, která léta stávala na vrcholku hory Sněžky.

Památková osada ounuz

Ounuz je malá víska, ukrytá v kopcích Českého Meránu, nedaleko Javorové skály. Kolem dokola je obklopena pastvinami a tajuplnými Čertovými kameny. Najdete zde několik roubených staveb, které vísku utvářejí. Většina se do dnešních dnů zachovala ve své původní podobě, čímž činí Ounuz živým skanzenem lidové architektury.

Kostel sv. Šimona a Judy

Pověst vypráví, že za svůj vznik vděčí kostel i celé Arnoštovice prvnímu pražskému arcibiskupovi Arnoštu z Pardubic. V hlubokých lesích ho tu přepadli lupiči. Nakonec se mu ale podařilo vyváznout, když mu pomohl a život zachránil zdejší poustevník. A tak na místě celé události prý arcibiskup nechal postavit kostel. Osada, která vznikla kolem něj, dostala jméno Arnoštovice na jeho počest.

Vycházkový okruh
Sedlec - Prčice

Historická část města Sedlec-Prčice nese titul městské památkové zóny. Aby ne, najdete tu měšťanské i venkovské stavby, kostel sv. Vavřince v Prčici a sv. Jeronýma v Sedlci, morovou kapli, kamenný krucifix nebo prčický zámek. Vše doplňuje Burkův most, spojující dnes už nerozličnou dvojici Sedlec a Prčici, a příběhy významných osobností

Hrad Vysoký Chlumec

Podle pověsti si jeho umístění tady vydobyly samy pekelné mocnosti. Čerti totiž každou noc přenášeli na nejvyšší kopec vše, co dělníci jinde přes den postavili. Vysokochlumecký hrad, který ve 14. století vyrostl na vrchu Chlumce, je dominantou celého Sedlčanska. V dobách své největší slávy bylo chlumecké panství jedním z největších v Čechách a dočkalo se i renesančních úprav.

Skanzen Vysoký Chlumec

V malebném údolí Libíňského potoka ve Vysokém Chlumci se rozkládá přírodní areál stejnojmenného skanzenu. Zavede Vás do prostředí venkova našich předků, seznámí s lidovým stavitelstvím středního Povltaví a umožní Vám nahlédnout do způsobu života a hospodaření na vesnici.

Tvrz Vlksice

Pozůstatky grafitové výzdoby, černá kuchyně a původní síťové klenby s přetínajícími se žebry. To ukrývá zachovalá renesanční tvrz ve Vlksicích. Tvrz Vlksice pochází už z poloviny 16. století a pokud budete mít štěstí, její majitel Vám umožní její tajemství odkrýt. A co teprve takové podzimní divadelní představení na tvrzi? To je ta pravá starobylá atmosféra!

Vrchotická tvrz

V krajině Českého Meránu, nedaleko města Sedlce-Prčice, se i se svou tvrzí nacházejí Vrchotice. Jestli tu Vrchotická tvrz ležela už za dob vladyky Bohuňka Vrchoty z Vrchotic, díky kterému mají Vrchotice svou první písemnou zmínku, nevíme. Dokonce i jména autorů její současné renesanční podoby, nám dodnes zůstávají skryta.

Zřícenina hradu Borotín

Zřícenina, které se říká Borotín nebo někdy Starý zámek, patří mezi jednu z nejromantičtějších v celé Toulavě. Zahrála si v pohádce Honza málem králem a své představy tu snil dokonce už i Karel Hynek Mácha. Z hradu se do dnešních dnů dochovaly jen části věží a zbytky starého a nového paláce s branou. Samotné pozůstatky hradu se pak pyšně tyčí na skalní vyvýšenině u města Borotín.

Věž Kotnov a Bechyňská brána

Tato táborská dominanta je viditelná už z dalekého okolí a stejně tak poskytuje krásný pohled i obráceně: z jejího ochozu si můžete vychutnat krajinu i město z ptačí perspektivy. Mimo to se hrad Kotnov pyšní titulem národní kulturní památky a je současně nejstarší architektonickou památkou ve městě.

Zoo Tábor

Zoologická zahrada Tábor je největší zoologickou zahradou v jižních Čechách. Nachází se v přilehlé části historického města Tábor na Větrovech.

Mapa cest